Дойде ли зимата, в селата на банатските българи започва едно особено суетене – нареждат се графиците за „убиванията“. Не се стряскайте от зловещото име – това е познатото във всеки край на България традиционно колене на прасето, което си е един своеобразен празник. Правели се разнообразни кулинарни изделия, които осигурявали охолно (за онова време) хапване за цялото семейство месеци наред.
Кълбъсата се прави от кълцано месо (някога „натòкану“ със сатър), напълнено в тънките черва. Като подправки се употребяват сол, червен пипер, чер пипер, чесън.
Маюшките се приготвят от варени дреболии – сърце, език, бъбреци, бял и черен дроб, нарязани на дребно или кълцани с машинка. След като се сложат съответните подправки, сместа се пълни в дебелите черва. Маюшката е малотраен продукт – запазва се 2–3 седмици.
Кървавицата се прави от кръвта на прасето с малки парчета варена сланина и сол, Пълни се в дебелото черво. Консумира се варена. Запазва се само няколко дена.
Бабата е част от стомаха на прасето, която се пълни с варени кожа и месо от главата. Сварява се и се пуши на „коша“. Запазва се два-три месеца.
Всичко се съхранява в избата и в килера. От тия продукти има за цяла година. Начините за приготовление и запазване на свинско месо банатските българи са възприели много отдавна от местното унгарско и немско население в Банат.